Telefon
WhatsApp

Destek Politikası

Sağladığımız hizmetlerin kalitesi Mirza Davetiye kalitesi bu altyapı aracılığıyla garanti edilmektedir. Kullanıcılarımızla gerçekleştirilen tüm çalışmalar, sisteme daha önceden tanımlanmış̧ ve Mirza Davetiye tarafından da birebir aynı şekilde uygulanan ve standartlarına uygun hizmet kalitesi ölçüm kriterleri yardımıyla takip edilmektedir.

 

Hizmet Saatleri:

Resmî tatiller dışında, 09:00-18:00 saatleri arasında hizmetlerimizi sunmaktayız.

 

Destek Hizmetleri neleri kapsamaktadır?

 

Destek Hizmetleri aşağıda listelenmiş̧ konuları kapsamaktadır. 

1. Hatalı basılmış ürünleri

2. Kargoda hasar görmüş ürünleri

 

Bir Destek Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

Destek ile ilgili talebinizi info@ mirzadavetiye.com mail atarak veya site iletişim kısmından yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 Yukarıda belirtilen bu iletişim kanalları aracılığıyla destek taleplerinizi 7 gün 24 saat boyunca paylaşabilirsiniz. Böylelikle bu talepler kayıt altına alınmış̧ olup bir sonraki uygun iş gününde ilgili bir teknik uzmana atanmış̧ olacaktır. Mirza Davetiyede, ilk giren ilk çıkar kuralına göre oluşan kayıtları yanıtlayacaktır. 

 

 Çözüm süresi

Bildirimin kayıt altına alınmasının ardından Mirza Davetiye ticari olarak kabul görülebilir emek sarf ederek soruna dair kalıcı ya da geçici çözüm sağlamak için elindeki tüm uygun kaynakları kullanacaktır.

 

Mirza Davetiye hedefi, ilgili teknik soruna kabul edilebilir bir çözüm sağlamak olsa da her bir sorunun çözümünü ya da düzeltilmesini garanti etmez.